Jak šetřit elektrickou energii?

Updated on
min reading

Jednou z prvních myšlenek člověka, který se rozhodl začít šetřit finanční prostředky, může být snížení spotřeby elektrické energie. Je pravda, že v moderních domácnostech najdeme obrovské množství přístrojů spotřebujících elektřinu: varná konvice, mikrovlnná trouba, žehlička, televize, počítač a další. Všechny tyto dnes již nepostradatelné součásti domácnosti jsou vytvořeny pro usnadnění každodenního života. A jak je známo, za pohodlí se musí platit. V tomto případě platíme obrovskou spotřebu elektrické energie, což někdy velmi silně zasáhne i rodinný rozpočet. Každý rok se výdaje domácnosti na elektřinu zvyšují částečně kvůli zvýšení tarifů, ale také kvůli zvýšení počtu používaných spotřebičů. Proto stále více a více lidí začíná přemýšlet o tom, jak doma za elektřinu ušetřit. Šetrný přístup k elektrické energii umožňuje, kromě úspor rodinného rozpočtu, snížit také spotřebu přírodních zdrojů a emisí škodlivých látek do ovzduší. Úsporou 100 W elektrické energie můžeme ušetřit 48 kg uhlí, 33 litrů ropy anebo 35 m3 zemního plynu. Jak ale vlastně můžu šetřit elektřinu doma? Není to příliš složité! Podívejte se na jednoduché způsoby šetření elektrické energie, které můžete začít používat již dnes.

JAK SNÍŽIT SPOTŘEBU KONKRÉTNÍCH DOMÁCÍCH SPOTŘEBIČŮ?

Jak ušetřím na elektřině?

1. Používejte úsporné žárovky.

Prvním ze způsobu, jak ušetřit elektřinu je jednoduchá výměna klasických žárovek na úsporné. Přestože cena takových žárovek je v porovnání s obyčejnou žárovkou vyšší, jejich použití se opravdu vyplatí, protože vydrží mnohem delší dobu. Vzhledem k tomu, že LED žárovky se prakticky nezahřívají, energie se spotřebuje pouze pro osvětlení. Životnost takové žárovky se prodlužuje až na tři roky, roční úspory při jejich používání tříčlennou domácností činí v průměru 300-400 korun.

Úsporné žárovky spotřebují pětkrát méně energie, vydrží desetkrát delší dobu a jejich použití se vyplatí již během jednoho roku.

2. Při použití jakýchkoliv elektrických spotřebičů, dodržujte pokyny výrobce.

Pokud například umístíte lednici, která spotřebovává skoro 25% elektřiny v domácnosti, vedle sporáku nebo topného systému, spotřeba elektrické energie se zvýší několikanásobně, protože přístroj pro udržení požadované teploty bude muset pracovat v nouzovém režimu. Vyhněte se také zbytečnému otevírání dveří chladničky a nenechávejte je dlouho otevřené. Pokud do lednice dáváte teplé pokrmy,je třeba je nejprve nechat vychladnout na pokojovou teplotu. Nezapomeňte pravidelně kontrolovat, zda se na stěnách mrazničky neobjevuje zbytečné zalednění, které by mohlo vést k nárůstu spotřeby o 15-20 procent.

V případě malého množství nádobí v myčce anebo prádla ve vaší pračce, používejte režim poloviční náplně.

3. Při opuštění místnosti, zhasněte.

Toto pravidlo je možná nejjednodušším způsobem, jak ušetřit elektrickou energii, avšak zdaleka ne vždy se dodržuje. Pokud se nechcete spoléhat na svou paměť, napište poznámku s připomínkou a pověste ji na dveře. Tento jednoduchý předpis je jedním z nejvíce efektivních způsobů ušetřit na výdajích týkajících se elektřiny.

4. Důkladně otřete žárovky.

Jen hrstka lidí praktikuje pravidlo o potřebě pravidelně otírat vnější žárovky. Velmi málo lidí naslouchá tomuto doporučení a považují za jednodušší vyměnit zaprášenou lampu za novou, často energeticky náročnější. Prach přitom může pohlcovat až 20 % světla vyzařovaného z lampy. To samé platí i pro stínidlo lampy.

5. Vymalujte pokoj světlou barvu.

I takové sebemenší změny mohou pomoci ušetřit na elektřině. Bílé stěny a strop jsou schopny odrážet až osmdesát procent světla. Čím tmavší je barva interiéru, tím menší je světelná účinnost: například černá barva odráží pouze devět procent světla.

6. Použijte tepelně izolační materiály.

Jednou z největších položek spotřeby elektřiny je topení používané během zimního období. Snížit jejich použití lze pomocí tepelně izolační fólie umístěné za radiátorem. Zavedení tohoto opatření přispěje ke zvýšení teploty v místnosti o 2-3 stupňů.

7. Zajistěte tepelnou izolaci místnosti.

Kromě všech výše uvedených způsobů, je možné šetřit energii zavedením jednoduchých opatření pro zachování tepla v místnosti. Za prvé, je třeba provést tepelnou izolaci oken, kterými prochází až 50% tepla. Za druhé, se vyplatí na okna pověsit závěsy ze silné látky. Za třetí, izolaci požadují také vstupní dveře a balkón, stejně jako podlahové plochy.

8. Volte bytové přístroje třídy A.

Moderní energeticky úsporné spotřebiče vyžadují mnohem méně energie, než jejich energeticky nároční předchůdci. Někdy se tento rozdíl může zvětšovat až do padesáti procent.

9. Výměňte starou elektroinstalaci.

Někdy vysoká spotřeba elektrické energie vzniká v důsledku starého systému bytové elektroinstalace. V tomto případě je třeba ji vyměnit a získat tím možnost nejen ušetřit peníze, ale také zlepšit požární bezpečnost objektu.

Používání prodlužovacích kabelů vede k větším ztrátám energie.

10. Nenechávejte elektrické spotřebiče v pohotovostním režimu.

Televizory, počítače a zvukové systémy jsou aktivně využívány pouze během několika hodin denně. Po zbytek dne se většinou nacházejí v pohotovostním režimu, který také vyžaduje spotřebu elektrické energie. Velmi časté je přesvědčení, že po vypnutí přístroje pomocí hlavního tlačítka se ukončí také spotřeba elektrické energie. Ve skutečnosti tomu tak není vždy, a tedy účinnějším řešení je vypnout přístroj ze sítě.

11. Používejte přístroje pro úspory energie.

S rozvojem moderních technologií se objevily přístroje, které pomáhají výrazně šetřit elektrickou energii. Patří mezi ně různé automatické dálkově ovládatelné spínače, relé, transformátory apod. Tyto technologické zázraky byly vyvinuty speciálně pro snížení účtu za elektřinu. Jejich úkolem je programované vypínání elektrických spotřebičů v určitou dobu. Například jejich časovač má omezení od deseti sekund do deseti minut po ukončení používání přístroje. Taková zařízení jsou často vybaveny mikrofony, jsou schopny reagovat na specifický zvuk nebo je také možné instalovat soumrakové spínače reagující na setmění. Pomocí takových přístrojů se efektivita úspor elektřiny zvyšuje až 8-10 krát.

V současné době je šetrný přístup ke spotřebě elektrické energie snadno realizovatelný a jeho uplatnění záleží jen na vás. Kromě výše uvedených metod, existuje spousta dalších tipů a rad, jejichž použití určitě přispěje ke snížení výdajů vaší domácnosti. Nejdůležitější je si uvědomit, že chcete začít energii šetřit.