Co je MWh?

Updated on
min reading

Přišlo vám vyúčtování za elektřinu a veškerá spotřeba v něm uvedená se počítá v jednotce MWh. Co tato jednotka znamená, z čeho je odvozena a kolik stojí 1 MWh odebrané elektřiny?

Co je Wh - kWH - MWH

Zkratka Wh je zkratka pro jednotku watthodina, která je jednotkou energie. 1 Wh vyjadřuje množství energie, které je třeba k nepřetržitému chodu elektrického zařízení během celé jedné hodiny. Každý elektrospotřebič ve vaší domácnosti je vybaven štítkem, který určuje jeho výkon (nebo také příkon) ve Wattech, například příkon rychlovarné konvice může být 2000W. Pokud tedy budeme konvici udržovat v provozu po dobu jedné hodiny, spotřebuje 2000 Wh. Watthodina vyjadřuje množství spotřebované elektřiny během jedné hodiny.

1 kilowatthodina (kWh) je tisíci násobkem 1 Wh, tzn. 1000 Wh = 1kWh. Dodavatelé elektřiny uvádějí ve svých nabídkách ceny za odebranou 1MWh elektřiny (1MWh = 1 000 000 Wh), a to z důvodu, že kalkulují s roční spotřebou elektrické energie ve vaší domácnosti.

Vybíráte si nového dodavatele, ale jejich ceníky jsou pro vás matoucí? Pomůžeme vám vyznat se v množství řádků, sloupců, čísel a poplatků! - Jak se vyznat v cenících dodavatelů elektřiny?

Aktuální průměrná cena za elektřinu

Na začátku roku 2015 se průměrná cena za 1kWh spotřebované energie pohybuje ve výši 4,75 Kč. Jedná se o průměrnou cenu bez daně odvozené ze spotřeby středně velké domácnosti s roční spotřebou energie do 5000 kWh.

Chcete vědět, z čeho se skládá celková cena za elektřinu, kterou platíte dodavateli? Podívejte se zde!

Jaká je spotřeba vaší domácnosti?

Elektrická spotřeba vaší domácnosti je odvozena od energetické náročnosti jejího provozu. Během posledních dvacet let se základní vybavení průměrné domácnosti rozrostlo o několik, možná i desítek, elektrospotřebičů - několik počítačů, několik televizorů, myčka na nádobí a sušička na prádlo se staly běžnou výbavou českých domácností. Spotřebiče však tvoří jen část nákladů na elektřinu v domácnosti. Dodatečné náklady tvoří osvětlení a pokud elektřinu používáte na vaření, ohřev vody a vytápění, promítnete se to také na výši vaší faktury.

Průměrná spotřeba české domácnosti se pohybuje okolo 3000 kWh = 3 MWh

Hledáte levnějšího dodavatele, ale nevíte podle čeho se řídit? - 5 tipů jak správně vybrat dodavatele elektřiny