Jak ušetřit za zemní plyn
Současná tendence ve vývoji ceny zemního plynu je vůči českým peněženkám spíše negativní. Stát s ohledem na současnou geopolitickou situaci zdražuje regulovanou složku ceny plynu a konečná výše našeho vyúčtování bude tedy závislá nejen na území, kde se nachází odběrné místo (distribuční území), ale také na aktuální cenové politice námi zvoleného dodavatele zemního plynu. Jak můžeme sami ovlivnit spotřebu plynu a ušetřit? Vyzkoušejte následující rady!
- Připomeňte si...:
- Cena za zemní plyn se skládá ze dvou složek: regulovaná složka (poplatek za distribuci, dopravu a služby operátora trhu) tvoří přibližně 23% ceny plynu a neregulovaná/tržní složka stanovená dodavatelem zemního plynu.
- Distributor zemního plynu = vlastník rozvodné sítě (plynovodu) zajišťující rozvod plynu spotřebitelům. V ČR jsou tři hlavní distributoři plynu: RWE GasNet, E.ON, Pražská Plynárenská.
- Dodavatel zemního plynu = obchodník, který obchoduje s komoditou zemního plynu a nabízí ji spotřebitelům. Dodavatele zemního plynu si každý zákazník vybírá sám, díky liberalizaci trhu je nabídka dodavatelů opravdu široká.
- Průměrná cena zemního plynu v ČR se pohybuje okolo 1,43 Kč za 1 kWh (při spotřebě 25 až 30 MWh/rok), cena za 1m³ se rovná asi 16 Kč
Více informací o ceně plynu a jejích složkách najdete zde.
Tipy jak ušetřit za zemní plyn
Až 70% celkové spotřeby zemního plynu v domácnosti tvoří vytápění plynem. Pokud zemním plynem i ohříváte vodu či na něm vaříte, nabízí se hned několik rad a tipů, jak svou spotřebu zemního plynu snížit a ušetřit.
1.Vaření
- Na plynové plotýnky používejte hrnec s rovným dnem o průměru odpovídajícím velikosti plotýnky, zabráníte tím úniku až 30% tepla.
- Při oplachování a čištění potravin nenechávejte nepřetržitě téct proud vody.
- Při potřebě vyvětrat, větrejte rychle a nárazově, nenechávejte otevřené okno po celou dobu vaření.
- Používejte tlakový hrnec, rychlovarnou konvici, mikrovlnou troubu - zkrátí čas vaření
2. Běžný chod domácnosti
- Samozřejmostí by měli být termoregulační hlavice na radiátorech, umožní regulovat teplotu v každém pokoji zvlášť.
- Pořiďte si pokojový termostat, na kterém můžete nařídit časovač spouštění jen na dobu, po kterou se skutečně pohybujete v bytě. Pokud termostat nemáte dbejte a snížení teploty při delší odchodu z bytu.
- Zkontrolujte rozmístění nábytku. Nejedná se tentokrát o pravidla feng shui vašeho bytu, ale o fakt, že nastavit nábytek tak, aby nezakrýval radiátory vám může ušetřit až 10% ztráty tepla.
- Nezakrývejte radiátory dlouhými závěsy a nesušte na nich prádlo.
- Jednejte ekologicky - nepřetápějte. Standardní pokojová teplota by se měla pohybovat od 18 do 22 stupňů.
3. Plynový kotel
- Pokud vlastníte starý plynový kotel, zainvestujte do nového, podle modelu nového kotle ušetříte desítky procent spotřebovaného plynu
- Revize kotle - každoroční kontrola, seřízení a odvzdušnění kotle před topnou sezónou by mělo být samozřejmostí
Hledáte tipy jak ušetřit na elektrické energii? Přečtěte si tento článek.