Dvoutarifní sazba - vysoký a nízký tarif

Updated on
min reading

V jednom z předešlých článků jsme se zabývali definicí pojmu sazba elektřiny a její rozdělení na sazbu jednotarifní a dvoutarifní (celý článek zde). Víme už, že u jednotarifní sazby elektřiny čerpáme silovou elektřinu bez rozdílu celý den za jednotnou cenu. Oproti tomu u dvoutarifní sazby je cena za silovou elektřinu závislá na denní době, kdy elektřinu spotřebováváme. Jaké jsou typy dvoutarifní sazby a jaké je jejich časové ohraničení? V jakém případě se vyplatí dvoutarifní sazba a jak s ní ušetřit? Čtěte dál!

Typy dvoutarifní sazby

Princip dvoutarifní sazby je založen na potřebě stabilizovat distribuci elektřiny. Energeticky náročné spotřebiče proto odebírají elektřinu během nízkého tarifu a ve vysokém tarifu jsou blokovány.

Denní a noční proud

Dříve se používalo dnes již zavádějící rozdělení na denní a noční proud. Odráželo to skutečnost, že distributoři elektrické energie nabízeli výhodnější cenu za elektřinu během nočních hodin. Dnes jsou hodiny nízkého tarifu rozloženy do celého dne a jejich spuštění, respektive střídání, je v režii vašeho distributora elektrické energie. Zpravidla existuje 8 typů dvoutarifních sazeb. Jednotliví dodavatelé jim v rámci svých marketingových strategií dali různé názvy, ale sazby jako takové zůstávají v podstatě neměnné.

Dvoutarifní sazba Podmínka Doba trvání nízkého tarifu denně
D25d akumulační ohřev vody 8h (rozdělené za den max do 3 časových pásem)
D26d akumulační vytápění objektu (vysoká spotřeba) 8h (rozdělené za den max do 3 časových pásem)
D27d vlastnictví elektromobilu 8h (od 18:00 - 08:00h)
D35d hybridní (smíšené) elektrické spotřebiče 16h
D45d přímotop 20h
D55d tepelné čerpadlo uvedené do provozu do 31.3.2005 22h
D56d tepelné čerpadlo uvedené do provozu po 1.4.2005 22h
D61d víkendový režim od pátku 12:00 do neděle 22:00

Proč si sjednat dvoutarifní sazbu

Dvoutarifní sazba se vám vyplatí v případě, že elektrickou energii používáte na provoz energeticky náročnějších spotřebičů sloužících především k ohřevu vody (bojler) a vytápění (akumulační kamna, tepelná čerpadla, přímotopy), popřípadě pokud vlastníte rekreační objekt, který využíváte pouze o víkendech. Sjednání dvoutarifní sazby se vám v takovém případě může skutečně vyplatit a vy můžete v porovnání se jednotarifní sazbou ušetřit ročně až desítky procent. Faktem zůstává, že přechod do dvoutarifní sazby vyžaduje splnění několika administrativních a technických náležitostí.

Výhodou je, že během nízkého tarifu odebírají levnou elektřinu všechny spotřebiče ve vaší domácnosti.

Jak ušetřit s dvoutarifní sazbou?

  • Každé šetření začíná správnou volbou tarifu! Používáte k ohřevu vody bojler, ale elektřinu odebíráte v rámci jednotarifní sazby? Přejděte na dvoutarifní a ušetřete!
  • Zapište si dobu trvání nízkého tarifu a přesuňte své domácí aktivity na tuto dobu
  • Využívejte funkce odloženého startu na svých domácích spotřebičích