Vyplatí se topit elektřinou nebo plynem?

Updated on
min reading

Vytápění bytových prostor tvoří největší část vyúčtování za energie průměrné domácnosti. Jak si zajistit teplo za co nejšetrnějších podmínek je otázka, na níž neexistuje jednoznačná odpověď. Při rozhodování jaký způsob vytápění zvolit je nutné vždy přihlídnout k několika faktorům. Je výhodnější topit elektřinou nebo plynem? Představené výhod a úskalí při zvolení zemního plynu či elektrické energie vám představíme v následujícím článku.

Při zběžném přehlédnutí ceníků dodavatelů, kdy cena plynu se pohybuje kolem 1,50 Kč za kWh, kdežto cena elektřiny za 4,80 Kč za kWh, získáme dojem, že jsme vyřešili dilema, který typ energie zvolit. Svou roli v rozhodování však hrají také poplatky spojené s údržbou, provozní náklady a pořizovací cena tepelného zařízení. Vytápění elektřinou se sice na první pohled může jevit jako dražší varianta, ale při zvážení všech doplňujících faktorů zjistíte, že pro vás může být za určitých podmínek výhodnější.

Kdy zvolit elektřinu a kdy plyn?

Vytápění elektřinou

Pokud jsme vlastníky energeticky šetrné novostavby, která nemá zavedenou plynovou přípojku, může být vytápění elektřinou zajímavou volbou. Pořizovací cena elektrických přímotopů je výrazně nižší (cca 80 tis.) než náklady spojené se zavedením plynové přípojky, rozvodů plynu, nákupu kotle a topných těles (cca 150 tis.). Pokud si navíc do svého domu pořídíte elektrické vytápění, můžete u si u svého distributora elektrické energie zažádat o změnu distribuční sazby na dvoutarifní a čerpat nejen nižší ceny za elektřinu, ale také výhody, které se sebou přináší dělení na nízký a vysoký tarif. V době funkčnosti nízkého tarifu totiž nešetříte jen za provoz přímotopu, ale také za provoz zbylých spotřebičů ve vaší domácnosti (podrobněji k vysokým a nízkým tarifům v článku zde). Ohřev vody elektřinou v takovém případě zajišťuje elektrický bojler, který má v dnešní době objemové, ohřevné i funkční parametry splňující požadavky ekonomickému provozu.

Topení elektřinou se může z hlediska dlouhodobé návratnosti vyplatit, nicméně je vhodné jen pro nízkoenergetické stavby, které splňující standardy a normové požadavky energeticky šetrných staveb.

Vytápění plynem

Mezi výhody topení zemním plynem, které je tradičně nejrozšířenějším způsobem vytápění, patří stále výhodnější cena a snadná regulace. Pokud jste již připojeni k plynové přípojce a máte zajištěné všechny rozvody plynu, vyplatí se vám investovat do nákupu tzv. kondenzačního kotle, které dosahují přibližně o 10% vyšší účinnosti než běžné kotle. K takovému typu je třeba následně přizpůsobit topná tělesa, nejčastěji se doporučují ty s velkou plochou ohřevu nebo podlahové vytápění.

Výhodou vytápění zemním plynem je vysoká účinnost, bezobslužný provoz, snadná regulace a nulové emise do ovzduší. Nevýhodou může být vysoká cena za zřízení plynové přípojky, předpokládaný růst cen v závislosti na dovoz plynu ze zahraničí a jeho těžební vyčerpatelnosti.